Vi samarbejder på tværs i Søborg

Søborg er en lille, men meget aktiv landsby med mange foreninger og interessegrupper. Det er derfor vigtigt, at vi samarbejder. Det gør vi omkring nogle fælles aktiviteter og vi forsøger samtidig at undgå at arrangere på samme dag.

Søborg er en gammel landsby med en spændende historie, og Søborg Sø er ved at blive reetableret. Den var engang Danmarks 4. største sø.

For foreningerne i Søborg er det vigtigt at værne om vores lokalsamfunds værdier, og at give plads til at skabe spændende aktiviteter for alle borgere.

Nyhedsbrev

Hver måned bliver der sendt et nyhedsbrev ud til ca. 700 mailadresser. Alle kan tilmelde sig nyhedsbrevet.

I nyhedsbrevet står de vigtigste ting for måneden der kommer.

Tilmelding her

Man kan vel næppe sige, at billederne viser nyheder, nærmere historie.

I Søborg har man på et tidspunkt dyrket Tobak. Billederne viser arbejdet ved marken ved Tobaksladen på Søborg Søvej.

Hvert år har Søborg bylaug eller Søborg Menighedsråd sørget for at opsætte juletræ ved forsamlingshuset. 1. søndag i Advent var der i år “krybbespil” i hestestalden ved præstegården, nissehesteoptog gennem byen med ryttere fra fra Søborggaard Ridecenter, juletræstænding v præsten, “legespring” arrangeret af Søborg SG&I i forsamlingshuset, hvor der også blev serveret cacao og æbleskiver.                                                                                                   Til fastelavn var igen optog gennem byen med ryttere fra Søborggård samtidig med en “fastelavns-skattejagt”, hvor der var mål ved kirken med “godter”. Derefter der var tøndeslagning i forsamlingshuset med præmier til kattekonger og -dronninger, både børn og voksne, samt for udklædning.

 

 

 

 

Navigation

Følg med på Facebook

Få nyheder fra os direkte på din Facebook. Her opdaterer vi jævnligt med informationer om aktiviteter, arrangementer og meget andet!

Besøg vores Facebook

Skriv til os

+45 30 25 43 56